9. Sınıf Biyoloji Çevresel Uyarılara Tepki

Detaylar

Çevresel Uyarılara Tepki

Canlı olan her varlığa çevre denilen dış ortamdan gelen her türlü uyarıcı etkenler çevresel uyarılar adını alır. Bunlar fiziksel etkiler, ortamın sıcaklığı ya da basınç etkileri, kimyasal maddeler olabilir. Canlılarda bu uyarıcılara tepkisel cevaplar verilir. İrkilme, kasılma vb.

Tek hücreli canlılarda bu tepkiler hareket şeklinde gözlemlenebilir. Örneğin tatlı sularda yaşayan kamçılı hayvan (öglena) fotosentetik bir canlı olup kloroplast adı verilen organeli taşır. Öglena göz lekesini kullanarak ihtiyaç duyduğu ışığı algılar ve kamçısı ile ışığın geldiği yöne doğru hareket eder.

 

Bir başka tek hücreli canlı olan paramesyum ise ortam sıcaklığına bağlı olarak yaklaşma uzaklaşma tepkilerini gösterir. Bulunduğu ortamın suyu soğuk ise bu uyarıcıya uzaklaşma tepkisi, ortam suyu ılık düzeyde ise bu uyarıcıya yaklaşma tepkisi gösterir.

Çok hücreli canlılarda da çeşitli çevresel uyraıcılara birbirinden farklı tepkiler gösterilir. Bir toprak solucanı kendisine dokunulduğunda kasılarak küçülme tepkisi gösterir. Burada dokunma çevresel bir uyarıcıdır. Aynı dokunma uyarıcısına küstüm otu yapraklarını kapatarak yani küserek tepki gösterir. Köpekler işittikleri bir sese kulaklarını dikleştirerek tepki gösterirler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
Custom Search
   
   
   

İletişim  

   

Üye Grişi  

   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek bir bölümünden alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz tamamen kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

 

Copyright © 2013 http://fencalismakitabi.com/

© http://fencalismakitabi.com/